Osteotomija za korekciju sagitalne neravnoteže

Kralježnica zauizama oblik dvostrukog S-a, karakterističnog samo za čoveka. Takav oblik kičmenog stuba omogučava stajanje i hodanje sa najmanje mišičkog napora. Za održavanje ispravnog stave najznačajnija je lumbalna lordoza, ukrivljenost kralježnice sa konveksitetom prema naprijed. Lumbalna lordoza je definirana anatomijom zdjelice I položajem sakruma u zdjelici. Kod starenja se lordoza kod večeg dela populacije zbog degenerativnih promjena polaku gubi. Lordoza se može izgubiti i poslije ozlijede, upale kičmenog stuba ili poslije neuspješne fiksacije i spondilodeze lumbalne kralježnice. U slučaju jakog gubitka lordoze bitno se povečava mišički napor potreban za stajanje i hodanje.

Bolesnici sa sagitalnom neravnotežom žale se za bolom u lumbalnoj kralježnici koji onemogučava duže stajanje i hodanje bez oslonca (štaka).

Kirurški zahvat sastoji se iz osteotomije, vađenja koštanog klina, koja omogučava, da se lumbalna ili prsna kralježnica izravna. Dva ili tri kralježaka iznad i ispod osteotomije fiksira se sa vijcima i napravi se koštano spajanje.

Sagitalnu neravnotežu moguče je korigirati I kombinaranim sprednjim I zadnjim pristupom na kralježnicu. Sa prednje strane se na mjesto diska umetne posebni cage sa lordozom do 25 stepeni nakon čega se kralježke dodatno fiksira sa zadnje strane sa vijcima.

Facebook
Twitter
LinkedIn